Sirovi chia krekeri sa morskim algama - raw veganski snack s obiljem minerala
O dobrobiti algi sam više puta pisala i ovaj put neću ništa više reći nego da je ovo recept koji će vas opskrbiti svim potrebnim mineralima, i uz to je nevjerovatno ukusan. Odličan je način da unesete alge u svakodnevnu prehranu i imate pri ruci kad trebate brzi snack ili prilog uz salate, raw veganske sireve i namaze. Jedan mali savjet, ukoliko nemate naviku jedenja morskih algi, krenite polako s manjom količinom koja se i preporučuje. Ne pretjerujte s količinom nikada, jer mozete unjeti pretjeranu kolicinu joda što može loše utjecati na štitnjaču. Znači u manjoj kolicini, ali redovito. Često zaboravim da ih uvrstim u svakodnevnu prehranu, i u tom pogledu, ovi krekeri su mi idealno rješenje.
Za ovaj recept potrebno je unaprijed namočiti 1 šolju chia sjemenki (crne ili bijele ili miješano) u 3 šolje vode, i ostaviti da odstoji minimum 1 h. Mjera je šolja za čaj od 2.5 dcl ili ako imate, koristite praktične američke mjerice. Omjer za krekere je uvijek 1:3 odn. na 1 šolju chia sjemenki idu 3 šolje vode. Dobro umiješajte sjemenke, pa nakon 10 minuta još jednom, (ja obično koristim ručnu pjenjaču ili viljušku), da bi se spriječilo grudvanje chia sjemenki. Za ovaj recept ja sam koristila jedan list nori alge i 1/3 šolje dulse algi, ali vi možete količinu prilagoditi svom ukusu, kao i izbor algi. Potrebno je samo makazama nasjeckati alge i umiješati u ovu smjesu, dodati 1/2 čajne kašičice morske soli ili 1 supenu kašiku tamarija (bezglutenski fermentirani sos od soje).
Kašikom možete stavljati smjesu na papir za pečenje i donjim dijelom oblikovati krekere. Ja sam na kraju smjesu posula laticama cvijeta nevena i dobila prilično lijep vizuelni efekat. Krekere sušite u dehidratoru prvo sat vremena na 145 F (62 C), a onda smanjite temperaturu na 110 F (43 C) i sušite dok nisu potpuno suhi i hrskavi. Na pola procesa sušenja možete krekere preokrenuti i staviti na mrežasti podložak čime ćete znacčajno skratiti vrijeme sušenja.
Ukoliko nemate dehidrator, a želite napraviti ove ukusne krekere, tada imate više opcija. Ako vaša rerna ima opciju ventilatora, uključite na 50 C i sušite s poluotvorenim vratima (stavi se drvena kuhača izmedju otvora). Proces je uvijek isti, na pola puta pečenja, kad vidite da se krekeri lako odvajaju od podloge, preokrenite i pecite dok nisu savršeno suhi i hrskavi. Nedavno sam čula od jednog poznatog francuskog raw foodiste da dugo vremena nije imao dehidrator već je napravio svoj i to tako što je napravio mrežaste podloške od drveta i mreže, postavio bi ih blizu izvora topline kao sto su radijator i peć, i uključio bi ventilator u suprotnom pravcu od izvora topline. Tvrdi da ova tehnika djeluje i dugo je primjenjivao dok nije napokon nabavio kućni dehidrator. Ako je ljetno vrijeme, susšte na suncu - isti proces, na pola puta preorkenite i sušite ostatak vremena, najbolje na žičanoj polici od rerne… Ja sam ovo ljeto eksperimentalno sušila na suncu i rezultat je bio više nego zadovoljavajuci, krekeri su ispali odlični, hrskavi i savršeno osušeni.
I za kraj još ću samo reći da su ovi krekeri nevjerovatno ukusni, hrskavi, idealni kao snack sam po sebi ili ih možete servirati uz neki ukusan dip. Ja sam ovdje koristila dip sa kurkumom i fermentiranim sirom od indijskih oraha za koi sam recept objavila ranije na blogu i možete ga naći ovdje https://www.mapetitecruisine.com/blog/2018/9/23/sirovi-veganski-namaz-s-aromatinim-biljem s tim da sam koristila sok od crvenog i bijelog kiselog kupusa, pa je ispao blago ružičast namaz.
Posluženo s malo mašte uz neki dip, fermentirano povrće, klice i mikrozelen, fermentirane biljne sireve ili sirove veganske paštetice, ovi chia krekeri s morskim algama če nesumnjivo biti hit na svakoj zabavi i sasvim sigurno postati i vaš omiljeni kreker jer su jednostavno neodoljivi. Bon appétit!