Tinktura i sirup od zovinih bobica za jačanje imuniteta i protiv virusa
Crna zova ili bazga (lat. Sambucus nigra) raste poput korova po cijeloj zemlji i sok od njenih cvjetova se tradicionalno pravi u mnogim domaćinstvima. Vjerovatno je mnogima od vas i omiljeni sok za pripremu u proljeće. Kad zova ocvjeta u ljeto može nabrati njene bobice i pripremiti gotovo čaroban napitak za jačanje imuniteta i borbu protiv gripe, prehlade, kašlja i virusa. Prilikom prikupljanja zovinih bobica, važno je znati da se beru samo crni, zreli plodovi i odstranjuju peteljke koje su otrovne. Takodjer, jako je važno poznavati botanički izgled biljke i ne pomiješati je sa otrovnim vrstama. Najbolje je brati izvan puteva, na ekološki čistim prostorima. Ja imam sreću da pored kuće i u vrtu imam ovu biljku za koju se u narodnom folkloru vjeruje da ima posebne moći, pogotovo kad se samonikla pojavi, jer se vjeruje da odbija munje i gromove, a u njenim krošnjama stanuju vile i šumske nimfe. Bilo kako bilo, drvo zove ima posebno mjesto u narodnoj medicini širom svijeta, a mnoge naučne studije potvrdile su učinkovitost preparata na bazi ove biljke.
Jedan trik kako nabrati zrele bobice bez peteljki i izbjeći mukotrpno čišćenja, jeste da nabrane bobice sa peteljkama stavite u vrećice i zamrznete. Jednom zamrznute, lako se odvajaju od peteljke odn. jednostavno otpadaju sa grančica i time vam uveliko olakšavaju posao. U stvari, može se reći da zamrzavanje obavlja dvije bitne funkcije - olakšava odvajanje sjemenke od stabljike i ujedno omekšava ćelijske membrane omogućavajući lakše izlučivanje ljekovitih sastojaka bobica u kasnijem procesu. Ovdje ću vam dati jedan vrlo jednostavan recept za pripremu tinkture od zove koja može poslužiti i kao baza za pravljenje sirupa koji mogu koristiti svi ,osim djece mladje od 1 godine zbog sadržaja meda. Med kod djece starosne dobi ispod jedne godine može izazvati rijedak oblik tzv. infantilnog botulizma. Izabrala sam stari provjereni recept koji kola medju generacijama poznavalaca ljekovitih moći zove, a koji je meni lično najdraži, jer se isključuje proces zagrijavanja na visokim temperaturama kao u nekim receptima za pripremu sirupa, i time živa energija biljke ostaje u potpunosti sačuvana.
Za tinkturu od zovinih bobica potrebno vam je čista votka i zovine bobice u omjeru 50:50. Ja sam koristila veću teglu i na 1 litar votke dodala 1 kg zovinih bobica. Zamrznute bobice se očiste, stave u teglu, ostave oko 20 minuta u tegli da započne proces odmrzavanja i tada se drvenom kašikom ili kamenim tučkom motara mogu lagano nagnječiti i sve se prelije votkom. Tekućina se zatvori, ostavi na tamno i hladno mjesto minimum 4 sedmice, a optimalno 6 sedmica. U periodu od tih 6 sedmica, svaki put kad se sjetite, malo promućkajte teglu, okrečući je naopako (pod uslovom da ste je dobro zatvorili). Nakon toga se procijedi kroz gazu i dobijena tinktura se pohrani u čiste staklene bočice ili tegle i čuvai dalje na tamnom i hladnom mjestu. Ovako napravljena tinktura ima rok trajanja do 3 godine.
Jedan vrlo koristan savjet - ostatke koje ste procijedili u gazu nemojte bacati, već napunite posudice za led, dodajte vodu i zaledite. Zatim ih istresite kao zaledjene kockice u vrećicu za zamrzavanje i čuvajte i dalje u zamrzivaču. Možete takodjer da ih stavite u filter vrećice za čaj kao što sam ja uradila, zamrznete pa pohranite u zip plastične vrećice i čuvate u zamrzivaču. Koristite po potrebi - meni je vrlo draga kombinacija sa kamilicom iz mog vrta i medom. U hladnim zimskim mjesecima, kad pravite čaj, pogotovo ako ste nahladjeni ili osjećate pad imuniteta, dodajte po jednu kockicu ili vrećicu u svoju šolju čaja. Uz tinkturu i/ili sirup, brz oporavak je zagarantovan.
Konzumira se za jačanje imuniteta svaki dan u nekom kraćem periodu po 1 čajnu kašičicu tinkture ili ako osjećate simptome gripe, prehlade ili malaksalosti, onda uzmete po 1 čajnu kašičicu tinkture svakih 4h i to pomiješano u pola čaše vode. Za djecu se uzima pola čajne kašičice, takodjer na pola čaše vode. Tinkturu možete staviti i u male tamne bočice sa pipetom za lakše korištenje - oko 20 kapi za odrasle, 10 kapi za djecu u pola čaše vode ili čak pod jezik. Jedno važno upozorenje - zovine bobice, grančice, listovi i korijen sadrže otrovne glikozide koji mogu uzrokovati nakupljanje cijanida u tijelu kod dugotrajnog i pretjeranog korištenja. Ljudski organizam sposoban je detoksificirati manje količine cijanida, no kod konzumacije većih količina cijanogenih biljaka dolazi do trovanja cijanidima. To ne znači da je trebate izbjegavati - njena ljekovitost je potvrdjena stotinama godina u narodnoj medicini, samo kao i svaki potentan lijek, esencijalno je važno ispravno doziranje i povremena upotreba, kao u slučajevima pada imuniteta i bolesti.
Za sirup koji namjeravate dati djeci ili odraslima kojima se ne dopada jak “medicinski” okus tinkture, jednostavno na 1 dcl tinkture dodajte 1/2 dcl sirovog nezagrijavanog meda i nekoliko kapi propolisa. Sve izmućkajte u bočici za sirup i koristite po potrebi, uvijek prethodno malo protresite bočicu, i najbolje držite u frižideru. Količine sirupa pravite prema brzini trošenja, držite uvijek u frižideru, dok tinktura može stajati van frižidera, na tamnom i hladnom mjestu.
Još bih samo napomenula da kada berete svježe, crne bobice zove, uvijek ostavite jedan dio i pticama, i to ne samo da pripomognete održavanju prirodnog i divljeg elementa u svojoj okolini koji je uveliko ugrožen modernizacijom, već i da potpomognete rasprostiranje zove tako da u ovom ljekovitom drvetu mogu uživati mnogi. Takodjer, važno je znati da za ovaj recept možete koristiti i suhe bobice zove ili čak, smrznuti bobice zove za jelo i u sezoni gripe jesti tako nekoliko bobica svaki dan. Isplati se napraviti veću količinu i pokloniti onima koje volite i za koje brinete u ovim neizvjesnim vremenima obilježenim pojavom COVID-19 virusa.
Za one medju vama koji vladaju engleskim jezikom, ovdje možete naći naučne studije koje potvrdjuju ljekovitost ove biljke i daju materijala za razmišljanje koliko toga još možemo da naučimo iz prirode https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15080016/ i https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190423133644.htm gdje obje studije pokazuju izuzetno jaku antiviralnu moć zove, nešto što nam svima u ovim zabrinjavajućim vremenima opasnosti od virusa COVID-19 itekako treba. Ostanite mi zdravo!