Čips od kelja - najzdraviji snack koji će vas osvojiti na prvu
Ima dana kada mi se zaista jede nešto addictive tipa čipsa, ali više ne idem tako daleko da odjurim do prve prodavnice i bacim se na sve dostupne paketiće čipsa i kikirikija. Ne, za svetu nuždu u ormaru uvijek imam spremljen sirovi čips ii marinirane i dehidrirane bademe, suncokret, orahe, indijske orahe i sl... U biti čips od kelja se može napraviti od bilo koje zeleni, naša hercegovačka raštika je odličan izbor, jako mi se svidja i čips od divlje rukole, pravila sam i od klasičnog kelja, ali onaj najdraži mi je od kovrčavog kelja. Njega ovdje u Mostaru mogu naći samo na dva mjesta, u vlastitoj bašti i na tržnici kod samo jedne tete koja me već poznaje i velikim količinama snabdijeva, i često u nevjerici priupita "i kako to ti praviš, molim te". Evo za nju i sve koji žele probati napraviti čips od kelja, recept i postupak kako ja to pravim.
Dat ću vam dvije verzije čipsa od kelja, prva, meni najdraža:
- kovrčavi kelj (oko 800 g), opran, osušen (bilo na zraku položen na kuhinjsku krpu, bilo u salatnom spinneru), uklonjene jače stapke (uzmete kelj u jednu ruku za stapku a drugom rukom samo svučete list, kod mladjih listova to nije potrebno)
- 2 kašike maslinovog ulja ekstra-djevičanskog
- 2 kašike tamarija (bezglutenski fermentirani sos od soje)
- 3 do 4 kašike delikatesnog pivskog kvasca (nije u potpunosti raw/sirov ali ulazi u rang superfooda, potpuni je protein, ima sve vitamine B skupine, cink, selen i fantastičnog je okusa)
- začini po volji, ja sam ovdje koristila crvenu papriku s aromom dima i luk
Dobro osušen i natrgan kelj staviti u veću posudu (vodite računa da će se pri dehidraciji prilično smanjiti), dodati prvo maslinovo ulje i dobro promiješati, zatim tamari pa promiješati, onda se dodaju delikatesni pivski kvasac i začini, sve dobro izmiješa pa položi na police dehidratora. Bitno je da ostavite prostora izmedju listova kelja da bi se mogli isušiti ravnomjerno.
Sušiti na 110 F (43 C) oko 10 h, može i manje ali ja volim hrskav čips od kelja koji dobro osušen može stajati dosta dugo.
Druga verzija je mnogo jednostavnija, potrebno je samo maslinovo ulje, i to opet nekih 2 kašike, sol i biber. Po želji mogu se dodati i drugi začini tipa čilija ili čak dodati senf u ulje, sol i biber i tako začiniti kelj prije sušenja.
Za one medju vama koji NEMAJU DEHIDRATOR a željeli bi isprobati čari čipsa od kelja, preporučujem da slijede recept kako je napisano i onda peku/suše kelj položen na papir za pečenje u rerni na 175 C 10-12 minuta. Takodjer je bitno ostaviti prostora izmedju listova kelja da bi se mogli ravnomjerno osušiti/ispeći. Morate biti oprezni, ne peku sve rerne jednako, držite čips na oku da spriječite da zagori. Izvadite vani, ohladite i poslužite. Ovako spremljen čips najbolje je pojesti odmah.
Kelj se inače svrstava u superfood kategoriju namirnica jer po svom sastavu premašuje većinu namirnica. Evo samo nekih podataka koji vas možda inspirišu da posegnete češće za ovom namirnicom - kelj sadrži mnogo bolje iskoristiv oblik kalcija nego mliječni proizvodi, a sadrži i veći postotak kalcija po kaloriji nego mlijeko. Kalcij u kelju dolazi u kombinaciji s magnezijumom, neophodnim da bi se kalcij iskoristio u organizmu, kelj je takodjer jedan od najboljih izvora vitamina K, a upravo je vitamin K ona katalitičke supstanca u metabolizmu koja regulira da li će unešeni kalcij biti raspoređen u kosti, ili će ostati u krvotoku i nataložiti se na neko oštećeno mjesto u krvnim sudovima. Zato, redovita konzumacija kelja, i uopće zelenog lisnatog povrća smatra se jednim od najučinkovitijih načina sprječavanja osteoporoze. Kelj ima pouzdano utvrđenu ulogu u procesu detoksikacije tijela a istraživanja su pokazala da unosom kelja, ne samo da smanjujemo šanse za nastanak, nego pomažemo tijelu da se liječi od 5 vrsta raka – uključujući rak mjehura, dojke, debelog crijeva, jajnika i prostate. Preventivna svojstva kelja su povezana s neobično velikim koncentracijama dvije vrste antioksidanata, karotenoida i flavonoida. Od karotenoida, značajni su lutein i beta karoten, koji imaju antioksidativna svojstva i smanjuju rizik od razvoja katarakte, ateroskleroze i kronične opstruktivne bolesti pluća. Dostupan je uvijek, jeftin, nezahtjevan za uzgoj u malo bašče i vraća vam ljubav višestruko :) Zato snack on kale chips!