Sirovi, veganski hljeb od isklijale heljde i chia sjemenki
Ono što mi zaista nedostaje na sirovoj veganskoj ishrani, svakako je hljeb, bilo za sendvič, bilo za umakanje u slasne sosove ili kao dodatak salati. Volim i krekere, nemojte me krivo shvatiti, ali hljeb je zaista onaj čarobni dodatak pogotovo u zimsko doba, koji naprosto moram imati. Ovo je jedan takav jednostavan a slasan bezglutenski hljeb napravljen od moćne isklijale heljde i chia sjemenki.
Za ovaj hljeb potrebno vam je:
- 2 šolje proklijale heljde
- 2 kašike psyllium ljuspica
- 2 kašike chia sjemenki
- pola jabuke
- 1 šolja vode
- 1 kašika jabukovog sirćeta
- 3 kašike maslinovog ekstra djevičanskog ulja (ili kokosovog)
- pola kašičice morske soli
Postupak je jednostavan - prvo u 1 šolju vode stavite chia sjemenke i psyllium ljuspice, promiješajte i ostavite da odstoji 10 minuta.
Za to vrijeme u blenderu ili multipraktiku izmiksajte heljdu, jabuku, maslinovo ulje, jabukovo sirće i morsku sol. Dodati mješavinu chia sjemenki i psylliuma i opet dobro izmiksati.
Sada ovu mješavinu izlijte u papirom za pečenje obloženim kalupom za hljeb i ostavite pola sata da se poveže. Na dno i po vrhu možete posuti sjemenke, ja sam posula isklijalu heljdu i crni sezam. Onda sve sa papirom izvadite iz kalupa i stavite na policu dehidratora, lagano skidajte papir oblikujući hljeb spatulom. Ja sam makazama odstranila višak papira. Donji sloj papira ostavite i sve stavite u dehidrator prvo 1 sat na 145 F a potom smanjite na 115 F narednih 5 sati.
Nakon ovih početnih 6 sati, isjecite hljeb na šnite, spatulom podignite s donjeg sloja papira i stavite na mrežastu policu dehidratora još da se dehidrira dok ne bude teksture koja je vama po želji. Ja volim da nije potpuno suh, da je malo vlažan što s mojim dehidratorom znači još nekih 4-5 sati sušenja.
Za one medju vama koji bi željeli da isprobaju ovaj recept a nemaju dehidrator, mogu samo savjetovati da dok ne nabave dehidrator, da probaju ispeći u rerni na 160 C oko sat i pol sa dodatkom od 2 kašičice sode bikarbone i bez jabukovog sirćeta. Možda ovako ispečen hljeb neće biti sirov, ali će zasigurno biti zdrav, napravljen bez aditiva i vrhunskog sastava.