Kremasti fermentirani sir od indijskih oraha sa ružmarinom i crvenim biberom
Jedno od najvećih iznenadjenja pri prelasku na sirovu vegansku prehranu bilo je otkriće pravljenja sireva i "mliječnih" namaza od orašastih plodova, i to ne zbog ideje koliko zbog veličanstveno dobrog okusa koji može parirati bilo kojem siru napravljenom od mlijeka životinjskog porijekla. Opet stvar je u onim nevidljivim, dobrim bakterijama koje u procesu fermentacije pretvaraju prvobitni običan, očekivani okus namaza od orašastih plodova i sjemenki u izrazito balansiran "sirni" okus i miris sasvim novog proizvoda koji ponosno nosi naziv veganski fermentirani sir i/ili namaz. Naravno, ako očekujete identičnu kopiju vašeg omiljenog sira ili mliječnog namaza, razočarat ćete se, ali i sasvim moguće otkriti novu strast - vrlo sličan, fermentiran ukus dobrog sira. Ova vrsta sireva je idealna za ljude koji zbog osjetljivosti na laktozu u mlijeku ne mogu jesti mliječne proizvode. Postoji jako mnogo recepata, tehnika i načina pripreme, ali ja ću se ovdje fokusirati na vrlo jednostavnu, klasičnu pripremu sirovog fermentiranog sira od indijskih oraha, tehniku koja je osnova i svim ostalim sirevima od orašastih plodova i sjemenki..
Za ovu istinsku poslasticu trebat će Vam:
- 150 g indijskih oraha namočenih preko noći
- filtrirane i/ili izvorske vode
- probiotici na veganskoj bazi ("Bio-Kult" je brend probiotika biljnog porijekla koji se može nabaviti u većini apoteka), ja sam koristila dvije kapsule
- 1 čajna kašičica morske soli
- 3 supene kašike delikatesnog pivskog kvasca
- 1 supena kašika sušenog luka
- 1 mala čajna kašičica bijelog luka u prahu
- narezano svježe začinskog bilje po želji i smrvljeni biber - ja sam koristila ružmarin i crveni biber, vi možete koristiti i sušeno začinsko bilje ako nemate svježe pri ruci, mješavinu bibera po želji, začinsku crvenu papriku, dimljenu papriku...
Proces pravljenja ovog sira ima dvije faze - u prvoj fazi prethodno namočene indijske orahe stavite u blender, dodate vode samo tek toliko koliko je dovoljno da pokrene smjesu i polako dodajete po potrebi dok ne dobijete lijepu kremastu masu bez grudvica. Pri zadnjem dodavanju vode otvorite dvije kapsule probiotika i uspete njihov sadržaj u smjesu i izblendate još jednom. Sada ovu smjesu prebacite u gazom obloženu posudu, zatvorite gazom smjesu, zavrtite formirajući kuglu sira i postavite gazu na cjedilo (od plastike, nikako metalno) koje opet stavite na posudu tako da sva viška tekućina može iskapati u posudu. Na vrh gaze možete staviti mali tanjurić i neki teži predmet ili teglu s vodom da pritiskom istisne svu suvišnu tekućinu (zato je bilo važno prilikom miksanja indijskih oraha ne dodavati previše vode, tek koliko je potrebno da se izmiksa bez grudvica). Ostaviti na toplom mjestu da fermentira izmedju 24h do 36h. Pri kraju ovog vremena osjetit ćete blagi miris fermentiranog sira.
Sada nastupa druga faza - prebacite sir iz gaze u posudu a iscijedjenu vodu na dnu nemojte bacati, puna je probiotika i izvrsna za dodati u smoothieje. U sir umiješajte sol, suhi luk i bijeli luk, delikatesni pivski kvasac i dobro promiješajte.
U kalup, prsten za formiranje kolača ili jednostavno u okruglu posudu čiji oblik vam odgovara za sir prebacite smjesu, možete ako se radi o kalupu prvo obložiti dno papirom za pečenje ili folijom, posuti mješavinom začinskog bilja, soli i bibera, na to prebaciti sir, donjim ravnim dijelom kašike oblikovati i poravnati sir, posuti odozgo mješavinom začinskog bilja, soli i bibera i sve staviti u frižider da se stisne najmanje 2 h.
Nakon ovog perioda možete izvaditi sir iz kalupa ili ako ste koristili zdjelu koju ste obložili folijom prebaciti je na tanjir preokrečući zdjelu na tanjur i skidajući foliju. Ovako napravljen sir može stajati u frižideru oko 2 sedmice, odličan je poslužen na krekere, uz svježe nasjeckano povrće, voće ili kao dodatak sirovim lazanjama. Bon appétit!