Vrijeme je za RAW pizzu!
Nakon prelaska na sirovnjačku RAW kuhinju, mnogima u početku nedostaje tekstura kuhane i pečene hrane, pogotovo pizza. Probala sam mnoge klasične recepte za RAW tijesto za pizzu koje je obično obilovalo orašastim plodovima, imalo jednu odredjenu ttežinu i nije istinski ispunjavalo kvalitetu tijesta za pizzu tako da u biti i nisam bila motivirana da je pravim. Onda je u moj sirovnjački život ušla jedna prekrasna namirnica koja je na mnoge načine promijenila tehnike sirovog pripremanja hrane - a to je psyllium ili indijski trputac. Na blogu ćete vidjeti da sam ga vrlo uspješno koristila u pripremi raw wrapsa i nekim desertima. Kako sam takodjer polaznik The Raw Chef Academy Russella James-a, vrlo brzo sam otkrila da se psyllium može upotrijebiti i na mnoge druge načine da bi se postigla tekstura koju drugačije nije bilo moguće postići. Psyllium daje pomalo spužvastu teksturu hljebu, a dodaući ga u tijesto za pizzu postižete gotovo savršenu teksturu, i sve to bez brašna, bez glutena, bez kvasca!
Za one koji nisu upoznati sa psylliumom reći ću da je to sjeme biljke latinskog naziva Plantago ovata ili indijski trputac i može se naći u ljuspicama i mljeveno kao prah. Njegova glavna osobina je higroskopnost ili svojstvo da upija i zadržava vodu. Izvor je topivih vlakana koja pomažu čišćenju crijeva, ubrzavanju metablolizma i gubljenju suvišnih kilograma. Na ovom mjestu želim dati vrlo važnu napomenu - : u radu sa psylliumom vrlo je važno doziranje jer prevelika količina može izazvati konstipaciju koju inače u umjerenoj dozi, otklanja. Ujedno i smanjuje loš holesterol o čemu svjedoče znanstvene studije kao što je ova koju možete pročitati na linku https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30239559 .
Za ovaj bazni recept za RAW pizzu koristila sam psyillium u kombinaciji sa heljdom koja je fenomenalna namirnica i u biti nije žitarica, već botanički pripada grupi zeljastog povrća. Ja je volim jer ne sadrži gluten i daje stabilnu, dugotrajnu energiju, sadrži osam esencijalnih aminokiselina i obilje minerala.
Za tijesto RAW pizze vam je potrebno:
2 oguljene tikvice srednje veličine
komadić kurkume ili 1/2 čajne kašičice kurkume u prahu
1 čen (režanj) bijelog luka (češnjaka)
prstohvat crnog bibera
prstohvat morske soli
1 supena kašika suhog origana
1/3 šolje sjemenki heljde (idealno bi bilo prethodno ih namočiti i dehidrirati, tako spremljene lako se čuvaju u tegli i pri ruci su uvijek kad zatrebaju)
1/3 šolje psyllium ljuskica
malo vode ako je potrebno da pokrene proces blendanja.
U blenderu prvo izblendajte tikvice, origano, kurkumu, biber, bijeli luk i vodu. U to dodajte heljdu i psiyllium koje ste prethodno samljeli - ja za to koristim mlin za kafu u kojem meljem sve svoje začine i sjemenke. Naravno možete koristiti običan i ručni blender sa nožem za mljevenje. Sve još jednom kratko izblendajte da se sjedini i dobili ste tijesto za pizzu. Kurkuma daje prekrasnu žućkastu boju, možete je izostaviti ako je nemate pri ruci. Tijesto izlijte na silikonski podložak dehidratora i razvaljajte u krug uz pomoć noža ili spatule. Dehidrirajte otprilike 4h na 115 F (46 C) sve dok gornji sloj ne bude potpuno suh. Tada preokrenite pizza tijesto i dehidrirajte još 1-2 h ali gledajte da tijesto ne postane hrskavo. Tekstura tijesta mora biti suha, dehidrirana ali da tijesto ostane savitljivo.
Sad kad imate savršeno tijesto za RAW pizzu napravite sos. Kako trenutno nije sezona paradajza i vani je jako nevrijeme pa mi se ne izlazi u shopping, koristila sam ono što sam imala u frižideru, a suhi paradajz je savršeno nadomjestio svježi.
Za sos sam koristila:
1 crvena paprika
7-8 komada suhog paradajza mariniranog u ulju - ako imate samo suhi paradajz, namočite ga 20-tak minuta u malo tople vode i dodajte 1 čajnu kašičicu ekstra djevičanskog maslinovog ulja
2 kašičice morske soli (dodajte prvo jednu, pa probajte sos i vidite da li treba dodati više ili manje, ja sam koristila cvijet soli i bilo mi je potrebno malo više)
1 čajna kašičica suhog origana
2-3 listića bosliljka (po želji, ili nekog drugog začinskog bilja)
1-2 čajne kašičice soka od limuna (isto pravilo - dodajte jednu pa količinu prilagodite svom ukusu)
Pošto se radi o maloj količini, najbolje je izmiksati u malom ručnom blenderu tipa Nutribullet ili kao što sam ja uradila, koristiti štapni mikser koji je odlično uradio svoj posao jer sos je savršeno gust, kremast, miomirisan i fenomenalnog ukusa.
Za topping sam koristila tanko narezan crveni luk, pola tikvice sa korom, kratko namočene suhe vrganje - slobodno koristite bilo koje povrće koje želite i koje imate pri ruci. Tanko narezano povrće posula sam marinadom od 1 čajne kašičice ekstra djevičanskog maslinovog ulja, 1 supena kašika soka od limuna, prstohvat soli i 1 čajna kašičica origana. Sve se dobro izmiješa i stavi u dehidrator na 1-2 h na 115 F (46 C), tek da omekša i da se prožme s marinadom. Pola sata prije kraja dehidriranja povrća premažite vaše pizza tijesto sosom i stavite u dehidrator.
Sada je vrijeme da sastavite vašu RAW pizzu.
Ja sam prvo poslagala svježu rukolu, zatim marinirano povrće i kuglice od sira koji sam brzinski napravila od pola šolje namočenih indijskih oraha, 3 kašike oljuštene konoplje, 2 čajne žličice psylliuma, 1 supene kašike delikatesnog pivskog kvasca, malo soka od limuna i 1 čajna kašičica morske soli. Kad se ova smjesa izblenda sa malo, vrlo malo vode i ostavi u frižideru oko sat vremena, potrebno je oblikovati male kuglice koje se pospu s malo svježe mljevenog bibera i dobili ste male veganske mozzarella kuglice! Naravno, možete ih potpuno izostaviti i jednostavno staviti bilo koji topping koji vam je po želji. Nasjecite pizzu i poslužite.
Za potpuni ugodjaj poslužite uz čašu vodenog kefira čija pjenušavost podsjeća na šampanjac ili čašu pravog vina koje je samo po sebi raw i fermentirani napitak. U svakom slučaju uživajte u ovoj ljepoti i bon appétit!