Raw veganska mozzarella - kreativna reinterpretacija omiljenog klasika medju sirevima
Kad se upustite u avanturu prelaska na biljnu i sirovu prehranu, jedan od najčešćih okusa koji nedostaju je okus sira. Sir je moguće reinterpretirati u sirovoj veganskoj verziji na mnogo načina, a moj omiljeni je fermentiranje kojim se može dobiti i onaj pravi okus i miris sira. Takodjer, idealan je za ljude koji su alergični na laktozu, a takvih je sve više, kao i za sve koji su rekli odlučno NE mlijeku i mliječnim proizvodima. Želim napomenuti da je fermentacija ovdje poželjan postupak, ali isto tako, dobit ćete odličan rezultati ako ne fermentirate - u tom slučaju blendate sve sastojke (osim probiotika koji vam onda ne trebaju), oblikujete sir i možete degustirati za sat vremena nakon što ga izvadite iz frižidera.
Mozzarella je ona vrsta sira koja privlači svojom teksturom, ljepotom i uklapa se u mnoga jela. Ova sirova veganska verzija ne zaostalje nimalo za klasičnom mozarellom i vjerovatno ćete se prijatno iznenaditi. Nakon mnogih eksperimenata sa receptima i idejama koje se mogu naći na webu, ovo je u konačnici omiljeni i visoko zadovoljavajući recept koji dijelim ovdje sa vama. Veganska raw mozzarella se može napraviti i bez fermentacije, ali moj izbor je fermentacija, jer i okusom i nutritivnom vrijednošću prevazilazi sve druge varijante. Takodjer, za izgled i teksturu prave mozzarelle, najbolji su indijski orasi ili ako možete naći, sirovi kikiriki.
Za ovaj sir traju vam slijedeći sastojci:
200 g indijskih oraha
3 supene kašike psylliuma u prahu
350 ml vode
2 supene kašike sitno mljevenog kokosovog brašna
1 supena kašika kokosovog ulja
1 supena kašika mace u prahu
sok od pola limuna
prstohvat soli
1-2 kapsule probiotika (samo ako radite fermentaciju)
Uveče namočite indijske orahe u trostrukoj količini vode. Takodjer, uvečer namočite psyllium u350 ml vode da se stvori gel. Minimalan period namakanja je 8h, tako da je najbolje ovo obaviti uveče..
Prva faza je proces fermentacije indijskih oraha - .u blender stavite ocijedjene indijske orahe i samo toliko vode koliko je potrebno da izblendate indijske orahe u glatku kremu. Ukoliko imate jači blender, to će ići glatko i s vrlo malo vode, a ukoliko nemate, trebat će vam malo više vode da se izmiksa u glatku kremu bez grudvica. Na kraju rastvorite probiotičke kapsule i ubacite u kremu, i kratko izblendajte.
Prebacite smjesu u dvaput obloženu čistu gazu koju možete staviti u cjediilo koje ćete postaviti u neku veću posudu tako da se višak tekućine iz gaze sakupi na dnu posude. Zgodno je postaviti (kao na slici) neku obrnuto okrenutu čašu kao potporanj za cjedilo. Ako stavite na skupljenu gazu tanjurić i na to neku teglu ili težu posudu, proces uklanjanja viška tekućine iz sira će teći još lakše. Ostavite da fermentira otprilike 36-48 h. Po mirisu ćete vidjeti kada je sir spreman za drugu fazu.
Nakon završene fermentacije, sir prebacite u blender, dodajte gel od psylliuma, sol, kokosovo brašno, kokosovo ulje i izblendajte. Sir oblikujte u kugle mozzarelle vlažnim rukama - ovo je vrlo važno i značajno će vam olakšati postupak ako pripremite posudu sa vodom pored da biste mogli kvasiti ruke. Kad ste oblikovali mozzarellu,stavljajte je u posude sa poklopcem, sklonite u frižider sat vremena. Nakon ovog perioda, mozzarellu možete poslužiti. Meni je izašlo dvije manje i jedna veća kugla sira.
S obzirom da je ovo prirodno fermentiran proizvod, može mnogo duže u frižideru, samo pazite da se ne nakuplja vlaga u posudama, pa s vremena na vrijeme kontrolirajte posudu, prebrišite kuhinjskim papirom i ponovo zatvorite.
Mozzarellu možete servirati na salatu, izrežite je na kriške, poslužite sa kriškama paradajza i bosiljkom, malo svježe mljevenog bibera, prelivene maslinovim uljem i par kapi aceta balsamica kao caprese salatu ili narezanu na kockice u salati, wrapsima, sendvičima…varijacije su beskonačne. Bon appétit!