Raw veganski burgeri sa šampinjonima i ketchupom
SIrovi veganski burgeri su mi omiljeni jer recepata i varijacija je mnogo, a vrlo su praktični jer se lako nose na put, posao, ekspresno posluže uz salatu ili neke od kondimenata kao što su ketchup, senf, kiseli kupus... Ovo je recept koji ima dvije varijacije, možete se odlučiti za obje kao ja ili samo jednu.
Za ovaj recept Vam je potrebno:
- dvije šolje suncokretovih sjemenki,
- 3 šolje grubo narezanih šampinjona,
- 1 šolja nasjeckane crvene paprike,
- 1 mali crveni luk ili pola luka srednje veličine,
- 2 režnja bijelog luka (češnjaka),
- 2 čajne kašičice sušenog kopra (mirodjija),
- 1/2 čajne kašičice morske soli (ja sam koristila himalajsku sol),
- 1 supena kašika ekstra djevičanskog maslinovog ulja (nije obavezno, ali čini burgere vrlo sočnim),
- 1/2 šolje mljevenog lanenog sjemena (ja sam koristila zlatni lan),
- 2 supene kašike limunovog soka
i ako želite 2 varijacije:
- 1/2 šolje oljuštenih konopljinih sjemenki.
Prvo u multipraktiku (sjecko) izmiksajte suncokretove sjemenke dok nisu savršeno samljevene i prebacite u posudu. Zatim izmiksajte kratko luk, dodajte zgnječeni bijeli luk, gljive i papriku i sve izmiksajte još jednom. Prebacite u posudu sa mljevenim suncokretom i dodajte maslinovo ulje, sol, kopar (mirodjiju), limunov sok i mljeveni lan i sve dobro izmješajte spatulom.
Sada ako želite 2 varijacije koristit ćete samo pola smjese, a ako ne, koristite cijelu smjesu i navlaženim rukama oblikujte burgere i slažite na silikonski podložak dehidratora. Da biste imali savršene i jednake burgere koristite mjernu posudicu od 1/3 šolje, napunite smjesom, izravnajte spatulom, iskrenite na vlažan dlan i oblikujte burgere.
Kada ste iskoristili pola smjese u preostalu polovinu dodajte pola šolje oljuštene konoplje, promiješajte spatulom i ponovite postupak pravljenja burgera.
Burgere dehidrirajte 1h30 minuta na 145 F ili 62 C a zatim smanjite temperaturu na 110 F ili 43 C, uklonite podložak i dehidrirajte narednih 7 -9 h otprilike. Ovako spremljeni burgeri odlično se sačuvaju u frižideru 4 dana i jedu po potrebi prethodno zagrijani u dehidratoru. Možete ih takodjer zamrznuti i koristiti po potrebi. Vodite računa da ih odmah spremite u frižider ili zamrzivač jer gljive su osjetljive i brzo se kvare. Ukoliko nemate dehidrator a želite napraviti ove burgere, možete ih sušiti na suncu zaštičene mrežom od insekata.
Burgere možete poslužiti na listovima zelene salate ili crvenog kupusa, sa nasjeckanim lukom, krastavcima, rukolom, naribanom mrkvom i poslužiti uz self-made ketchup. Za ketchup Vam je potrebno 1 šolja nasjeckanog paradajza, 3-5 urmi, 1 supena kašika jabukovog sirćeta (toplo preporučujem sirće od divljih neprskanih jabuka koje se može naći u prodavnicama zdrave hrane i biljnim apotekama), pola čajne kašičice soli, 2 supene kašike extra djevičanskog maslinovog ulja, 1 čajna kašičica nepasteriziranog meda, ili ako ne koristite med, 1 supena kašika javorovog sirupa ili agave, pola šolje sušenog paradajza. Ako želite "dimljeni okus ketchupa" dodajte pola čajne kašičice dimljene slatke paprike, a ako volite ljuti ketchup, dodajte prstohvat chilija u prahu.
U ručnom blenderu ili štapnim mikserom izblendajte sve osim sušenog paradajza, njega dodajte na kraju i sve izblendajte da liči na teksturu ketchupa. Može se čuvati do 5 dana u frižideru, ako dodate med koji je prirodni konzervans, čak i duže. Poslužite uz burgere. Bon appétit!