Ružičaste cvjetne raw kuglice za drugu godišnjicu bloga Ma Petite C(r)uisine
Danas je druga godišnjica bloga Ma Petite C(r)uisine za čije otvaranje sam se dugo nećkala i dugo promišljala jer mi je nedostajalo samopouzdanja, čvrste motivacije i tehničkog znanja. Onda sam nekako te decembarske noći prije tačno dvije godine, krenula u avanturu koja me drži budnom i radoznalom za stvaranje i danas. Povratna informacija koju dobijam od vas, dragi moji pratitelji, motivira me da nastavim da dijelim sa vama svoje iskustvo, recepte i savjete o sirovoj, živoj biljnoj ishrani.
Za ovu godišnjicu riješila sam da napravim ružičaste raw kuglice koje možete poslužiti u prazničnim danima kao zdravu alternativu uobičajenim teškim desertima ili uživati u njima bilo kada tokom godine jer su zdrave, nutritivno bogate, brzo daju energiju i zadovoljavaju želju za slatkim okusima.
Za ovaj recept vam je potrebno:
100 g oraha
3 supene kašike groždjica prethodno namočenih u soku od 1-2 mandarine (1 velika ili 2 male mandarine)
2 čajne kašičice cimeta
20 g čipsa od kokosa ili mljevenog kokosa
po želji 1 čajna kašičica cvijetnog praha (polena)
1 puna kašika kokosovog ulja
12 urmi (datula)
Za posipanje: 3 kašike kokosovog brašna, 3 kašike cvekle u prahu i 1 kašika latica divljeg cvijeća ili ako nemate, ista količina mljevenih oraha ili mljevenog kokosa.
U food processoru (multipraktik, sjecko) prvo zmiksajte orahe, namočene groždjice zajedno sa sokom, cimet, kokos i polen ako koristite. Zatim dodajte kokosovo ulje i postepeno urme i sve dobro izmiksati u ujednačenu smjesu. Oblikujte kuglice koje ste uvaljali u mješavinu kokosovog brašna, praha od cvekle i suhog divljeg cvijeća. AKo nemate, možete ih uvaljati u mljevene orahe ili u mljeveni kokos, svakako će biti ukusne.
Ja obično u proljeće i ljeti skupljam divlje jestivo cvijeće poput maslačka, suncokreta, dragoljuba, ruže, djeteline, ljubičica i sušim ih na hladnom i prozračnom mjestu. Kad se osuše držim ih u tegli i uvijek imam lijep dekorativni i “divlji” element za dodati mojim raw kreacijama.
Cvjetni prah ili polen nije obavezan u receptu i ovisno o tome da li ga koristite u svojoj prehrani ili ne, možete ga dodati u receptu ili potpuno izbaciti. Cvjetni prah obično nabavljam od respektabilnih i savjesnih pčelara, gledam da je svjež i u šarenim bojama što obično znači da je sakupljan sa više različitih prostora - šuma, livada itd. jer svaka biljka ima različitu boju polena. Kao ekstrakt cvijeća, polen sadrži u sebi čitav spektar vitamina (vitamin A, D, E, C, vitamini skupine B ), minerala (kalij, kalcij, magnezij, bakar, željezo, magnezij…), živih enzima (oko 100), prirodne hormone itd. Njegova ljekovitost spominje se još u starim kineskim i egipatskim spisima, i generalno se smatra energetskim i hranjivim tonikom koji se posebno preporučuje za jačanje imuniteta i veću izdržljivost organizma. Ruski istraživači su otkrili da je polen ujedno i savršena hrana koja tijelu daje sve nužno. S proteinskog aspekta, polen sadrži 22 aminokiseline od kojih 8 esencijalnih, i samo 30 g polena dnevno zadovoljava sve potrebe tijela za proteinima. Bezbroj je ljekovitih utjecaja ove istinski superfood namirnice - potiče nastajanje bijelih i crvenih krvnih stanica, štiti srce, čuva mozak i utiče na bolju koncentraciju i pamćenje, anti-aging efekat jer ublažava starenje i ujedno regulira osjećaj gladi i sitosti tako što u slučaju prekomjerne težine smanjuje potrbu za hranom, a kod pretjerane mršavosti potiče apetit.
Iako su mi posljednja tri-četiri mjeseca istinski turbulentna i na koje nikako nisam mogla utjecati, ipak sam našla energije i motivacije da ne prekinem pisanje bloga, i namjera mi je u budućnosti objaviti još mnogo kreativnih recepata iz sirove, žive kuhinjice kako to kroz igru riječi i simbolizira Ma Petite C(r)uisine blog. Nadam se da se pratimo i dogodine. Bon appétit!