Zdrava alternativa - veganski jogurt od konoplje i lješnjaka
Svi smo oduvijek posezali za jogurtom kao zdravim izborom probiotika za vitalnost i dugovječnost, ali da li ste znali da je moguće napraviti jogurt i od potpuno biljnih sirovina kao što su kokos, badem, orah, konoplja ili lješnik?
I dok čekamo da ove zdrave veganske alternative za mliječne proizvode stignu i u naše bosansko-hercegovačke prodavnice, zašto ih ne biste pokušali napraviti sami? Za svoj vlastiti jogurt u kućnoj radinosti neće vam trebati mnogo, a pri tom znat ćete apsolutno šta tačno sadrži. Ovdje ću vam pokazati recept za jogurt u kombinaciji izuzetno hranjivih konopljinih sjemenki i lješnjaka koji je odličan dodak u desertima sa bobičastim i drugim voćem. Kombinacija konopljinih sjemenki i lješnjaka mi se učinila dobitnom takodjer zato jer ni konoplju ni lješnjak nije potrebno prethodno namakati niti procijediti, a gusta i kremasta struktura je upravo ono što ovaj jogurt čini neodoljivim.
Za ovaj jogurt potrebno je:
- pola šolje konopljinih sjemenki,
- pola šolje lješnjaka,
- 2 1/2 šolje vode - najbolje filtrirana voda ili kupovna voda za piće (bez primjesa hlora)
- 2 kapsule probiotika na bazi Lactobacillusa (ja sam koristila brend Bio-Kult, veganski i bez glutena, proizveden u Velikoj Britaniji, može se nabaviti u apotekama).
Prvo u blenderu izmiksajte konoplju, lješnjak i vodu. Izmiksajte dobro da nema grudvica a onda ovu smjesu uspite u teglu koju ste prethodno sterilizirali - najjednostavnije je u teglu usuti vrelu vodu i ostaviti par minuta, prosuti vodu i tegla je spremna za upotrebu. Nakon blendanja dodajte sadržaj dvije kapsule probiotika (otvore se i pažljivo uspe sadržaj) u ovu smjesu i viljuškom lagano promiješajte. Teglu poklopiti poklopcem, ali ne zatvoriti potpuno, tek ovlaš da ima kontakt sa zrakom. Teglu ostaviti na nekom toplom mjestu u kući 24h - ja sam teglu s jogurtom ostavila na dehidratoru koji je bio uključen. Nakon isteka tog vremena, sadržaj jogurta promiješati drvenom kašikom, poklopiti ovlaš i ostaviti još 24 h. Nakon ovog vremena proces fermentacije je gotov i jogurt se može prebaciti na hladno, najbolje u frižider i konzumirati u roku od 5 dana. U biti već nakon prvih 24 h ako probate, osjeti se miris jogurta i ako probate ima okus jogurta ali za savršen ukus ostaviti još 24h.
Najsličniji okus regularnom mliječnom jogurtu ima jogurt od bademovog mlijeka, najbolje ga je napraviti gušćeg, s manje vode nego uobičajeno i procijediti - ali svi jogurti na biljnoj bazi imaju taj "jogurt" ukus samo što prevladava okus onih orašastih plodova/sjemenki koje ste izabrali. Ovo je tehnika pravljenja biljnog jogurta, a mijenjanjem namirnica možete kreirati sasvim nove ukuse i vidjeti šta najviše odgovara vašem nepcu.
Ovako napravljen jogurt je baza za mnoge deserte. Možete ga koristiti da napravite savršen voćni parfait - ovdje sam napravila zimsku varijantu - jabuke sa cimetom i orasima, i ljetnu varijantu - parfait sa šumskim voćem i kokosom. Naprosto nasjeckate voće ili ga u slučaju šumskog voća samo posložite na dno posudice, prelijete sa nekim zasladjivačem tipa meda, agave, kokosovog cvijeta ili javorovog sirupa, pospete preko voća jogurt, dodate još voća i pospete cimetom i/ili kokosom i dobili ste savršeno zdrav desert koji je najbolji prijatelj vašeg tijela jer je pun životno važnih probiotika koji jačaju imunitet i pridonose boljoj probavi i apsorpciji hrane. Odličan poslužen kao doručak ili ukusan desert na kraju obroka. Bon appétit!